Skoči na glavno vsebino

V nedeljo, 8. septembra (na mednarodni dan pismenosti) se začenja že sedmi Nacionalni mesec skupnega branja, ki ga vodi Društvo Bralna značka Slovenije s partnerji.

V Sloveniji številne ustanove s področja bralne kulture in razvoja bralne pismenosti namreč že desetletja pripravljajo različne dejavnosti za otroke in mladino, za družine, za vse generacije, zato se je pojavila potreba po vzpostavitvi nacionalne mreže za bralno kulturo in bralno pismenost, ki bi povezala vse te dejavnosti in prispevala k prepoznavanju pomena bralne kulture na nacionalni ravni ter omogočila celovitejšo nacionalno skrb za spodbujanje branja in bralne kulture.

V letošnjem letu je želja v Nacionalnem mesecu skupnega branja narediti branje bolj vidno, zato je osrednja tema branje v javnem prostoru. 

Kje najraje berete, kadar ne berete v zavetju varnega in zaupnega doma? Kam vzamete s seboj knjigo? Se radi družite ob knjigah – pogovarjate o prebranem ali skupaj berete na glas drug drugemu?

Branje v javnem prostoru ustvarja edinstvena okolja, ki navdihujejo in ustvarjajo skupnosti. Omogoča dostop do knjig in informacij izven običajnih prostorov branja. Omogoča pogovor in medsebojno učenje, s čimer se informacije in ideje širijo hitreje. Odpira vrata kritičnemu mišljenju, reševanju problemov, spoštljivi komunikaciji in medsebojnemu razumevanju. Daje občutek varnosti in pripadnosti. Na ta način izboljšuje družbo, krepi demokracijo in gospodarstvo, spodbuja kreativnost in inovativnost.

Na nas odraslih je, da s svojim zgledom v svet branja povabimo naše otroke. Čim večkrat z njimi listajmo slikanice, publikacije ter skupaj glasno berimo. V naši okolici imamo na voljo dobro založene knjižnice, ki ponujajo pester izbor gradiv: Knjižnica Franceta Bevka Nova Gorica, katere podružnico imamo tudi v Braniku, Lavričeva knjižnica Ajdovščina, Potujoča knjižnica, ki mesečno obiskuje naše kraje. Naj zato knjižnica postane prijeten prostor za družinsko preživljanje časa!

Spodbujajte otroke, naj v domove prinesejo tudi kakšno knjigo iz šolske knjižnice, ki jo boste ob večerih skupaj prebirali ali se o njej pogovarjali. Vsi namreč vemo, da je knjiga okno v svet, za katerega moramo skrbeti, da je vedno odprto!

Dostopnost