Skoči na glavno vsebino

Naša psihologinja Maja Pahor obvešča…

Pasavček

Učenci 1. in 2. razreda so tudi v tem šolskem letu sodelovali v projektu Pasavček, ki ga na nacionalni ravni koordinira Javna agencija RS za varnost prometa (AVP). Namen projekta je ozaveščati otroke in starše za dosledno in pravilno uporabo...

Oblački na Debelem rtiču – 2. dan

Za nami je še en čudovit dan, poln doživetij in novih dogodivščin. Po mirni noči smo dan začeli z obilnim zajtrkom. Po zajtrku smo že hiteli na ladjico, ki nas je popeljala vse do Kopra. Tam smo se sprehodili po starih uličicah vse do Titovega...

Starejše objave

Slovenski dan brez zavržene hrane

24. aprila obeležujemo Slovenski dan brez zavržene hrane, ki ga je pred tremi leti razglasila Vlada Republike Slovenije.

Izgube hrane in odpadna hrana ogrožajo trajnost naših prehranskih sistemov. Ko hrano izgubimo ali zavržemo, gredo v nič tudi vsi viri, ki smo jih uporabili za njeno proizvodnjo: voda, zemljišče, energija, delovna sila in kapital. Izgube hrane in odpadna hrana lahko tudi negativno vplivajo na prehransko varnost in razpoložljivost hrane ter prispevajo k zvišanju cen hrane. Republika Slovenija je skupaj z državami članicami Evropske unije zavezana k doseganju  trajnostnih razvojnih ciljev (angleško: Sustainable Development Goals – SDG) Agende za trajnostni razvoj do leta 2030, med katerimi je tudi SDG 12.3, katerega cilj je »do leta 2030 na svetovni ravni prepoloviti količino zavržene hrane na prebivalca v prodaji na drobno in pri potrošnikih ter zmanjšati izgube hrane vzdolž proizvodne in dobavne verige, skupaj z izgubami po spravilu pridelka.

Podatki o zavrženi hrani Statističnega urada RS: https://www.stat.si/StatWeb/news/Index/12794

Nasveti za zmanjšanje količine odpadne hrane: https://www.nasasuperhrana.si/clanek/slovenski-dan-brez-zavrzene-hrane-2025/

Oblački na Debelem rtiču – 1. dan

Danes smo otroci iz skupine Oblački ter vzgojiteljici Nataša in Kristina, okrog 11. ure, polni radovednosti, prispeli na Debeli Rtič. Najprej smo poiskali dom Rakovica, saj bo le-ta postal naš novi dom za tri dni. Po ogledu nastanitve smo se sprehodili do obale, kjer smo spoznali okolico doma in uživali v morskem zraku. Sledilo je okusno in obilno kosilo. Po kosilu so otroci, skupaj z animatorko Majo iz zdravilišča, obiskali Škratovo deželo – čarobni gozdiček, kjer so malemu škratu, iz naravnega materiala, izdelali pravo pravcato letalo, s katerim bo lahko ponovno poletel.

Kasneje smo se z lopatkami in kanglicami podali na raziskovanje obale. Ob raziskovanju obale smo opazili kar nekaj morskih zakladov – našli smo školjke, rjavo hobotnico in celo zelo zanimiv morski organizem, podoben meduzi, ki nas je vseh zelo navdušil.

Sledila je večerja ter sproščeno in razigrano uživanje na igralih, kjer ni manjkalo smeha in veselja.

Za nami je poln, razgiban in raziskovalen dan, ki ga bomo še dolgo nosili v lepe spominu.

Po pravljici so otroci mirno zaspali, zdaj pa komaj čakamo, kaj nam bo prinesel jutrišnji dan…

Več utrinkov si lahko ogledate v galeriji.

Projekt Zgodbe

V mesec aprilu so učenci od 6. do 9. razreda sodelovali v projektu z naslovom ZGODBE – MOSTOVI PREKO MEJA, ki ga financira EPK (v sodelovanju s Teater na konfini in Ortoteatro – GO2025). Učence je obiskal igralec David Logar, ki jim je predstavil projekt, se z njimi pogovoril o mejah, ki nas obdajajo (ali ki si jih sami postavljamo) ter izvedel delavnico. Sledilo je interaktivno branje dveh besedil, in sicer Dedal in Ikar ter Pastirja in zid. Ob branju besedil so učenci prikazovali prizore, ki so jih slišali in tako je nastala kratka gledališka predstava. Bilo je zanimivo in poučno.

 

Orodna vrstica za dostopnost